Andrzejki już od wieków zakorzeniły się w naszej tradycji. Warto więc wiedzieć, skąd się wzięły. Obchody te celebrowano już w czasach staropolskich (pierwsza wzmianka dotycząca tego święta pojawia się w tekstach Marcina Bielskiego z 1557 roku), znano je wówczas pod nazwą Jędrzejek lub Jędrzejówki. Tak mówiono o wieczorze wróżb, które były odprawiane nocą z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Następnego dnia rozpoczynał się adwent, więc była to okazja do zabaw i hucznego ucztowania przed rozpoczynającym się czasem poszczenia. Jak już wspomnieliśmy, dawniej andrzejki wiązały się przede wszystkim z wieczorem wróżbo o charakterze matrymonialnym. Zabawy te dotyczyły tylko niezamężnych dziewcząt (panowie mogli wróżyć parę dni wcześniej w katarzynki, czyli 25 listopada). Dawniej te wróżby traktowano bardzo poważnie, z czasem przybrały one form luźnej zabawy, w którą włączali się przedstawiciele obu płci. Sama tradycja wróżenia w ten dzień ponoć ma swoje korzenie w kulturze greckiej. Współcześnie andrzejki są okazją do zorganizowania różnorakich imprez.

Warto ten wieczór sobie zaplanować. Masz dość nudnych zabaw w tych samych miejscach? Może warto spędzić ten listopadowy wieczór zupełnie inaczej? Zapraszamy do Lipowej Doliny na jedyne takie Andrzejki. Weekend w tak pięknej okolicy będzie świetnym rozwiązaniem zarówno dla par, które chcą spędzić ze sobą trochę czasu, jak i dla grup przyjaciół, które marzą o zabawie we własnym gronie. Lipowa Dolina to miejsce, w którym nie da się nudzić. Tu można się i relaksować, i bawić, zwiedzać Kazimierz Dolny. A malownicze pejzaże są piękne przez cały rok, czy to wiosna, lato, jesień czy zima. My zapraszamy Cie na andrzejki, jesienią Kazimierz Dolny też jest piękny.

Warto przyjechać do nas na cały weekend. Można wynająć pokój, apartament, wiejska chatę lub jedne z drewnianych domków lub oba – bo domki są połączone wspólną sienią, dzięki której z domków można stworzyć wspólne siedzisko, które sprawdzi się jako miejsce do wspólnej zabawy w gronie przyjaciół. Można też skorzystać z naszej dwupoziomowej sali konferencyjnej, w której również można zorganizować andrzejki Kazimierz Dolny. Miejsca jest tam dużo – można przygotować parkiet do tańczenia, salę wróżb i stoły z poczęstunkiem.

Nasze pokoje wynajmujemy z wyżywieniem – oferujemy obiadokolacje i śniadania. Serwujemy zdrową, ekologiczną żywność, zapewniamy smaczne potrawy, domowe wypieki, produkty pochodzące z naszych własnych upraw i hodowli. Dzięki tamu odpoczniesz, ale będziesz mógł cieszyć podniebienie wyrobami z najlepszej kuchni Lipowej Doliny. Co możemy Ci zaoferować? Przyrządzamy domowe kompoty z owoców i przetwory owocowe czy warzywne – śliwki i gruszki w occie, chrupiące ogórki w zalewie chrzanowej, żurawinę czy ćwikłę do mięsa. Własnoręcznie w naszej wędzarni przygotowujemy szynki i polędwice. Do specjalności naszej kuchni należą również udka faszerowane mięsem z pieczarkami, pieczeń kresowa, żeberka ze śliwkami, zrazy zawijane, pierogi w różnych odmianach, knedle ze śliwkami, zapiekanki, a także tradycyjne gołąbki i leniwe kluski oraz wiele, wiele innych smaczków, rarytasów, dla których warto zapomnieć o jakichkolwiek dietach. Warto też wypróbować naszych win i nalewek, którymi chętnie częstujemy naszych gości. To prawdziwe niebo w gębie!udko faszerowane mięsem z pieczarkami, pieczeń kresowa, żeberka ze śliwkami, zrazy zawijane,  pierogi w różnych odmianach (ruskie, z mięsem, lubelskie z kaszą, z kapustą i grzybami, z jagodami, z serem), knedle ze śliwkami, zapiekanki, a także tradycyjne gołąbki i leniwe kluski.

Zapewniamy wysoki komfort, doskonale wyposażone pokoje i apartamenty (do wyboru są apartament z werandą, pokój lawendowy, toskański, gołębi, oliwkowy, elfów, błękitny, morski oraz apartament winny). Po – albo przed – imprezą andrzejkową można wybrać się na zwiedzanie okolicy. W samej Lipowej Dolnie znajduje się mnóstwo ścieżek i szlaków idealnych wprost do długich spacerów lub przejażdżek rowerowych. Piękne, niezwykłe i fascynujące lessowe wąwozy zachęcają do ich podziwiania nawet w listopadzie. Można też pospacerować wśród otaczających nasz pensjonat wzgórz. Miłośnicy dalszych wypraw mogą pozwiedzać Kazimierz Dolny, czyli urokliwe miasteczko nad Wisłą – tam można zwiedzać lokalne zabytki (zamki, kościoły, kapliczki, spichlerze) i skorzystać z miejscowych atrakcji (na przykład popływać promem po Wiśle czy podziać panoramę nadwiślańską).

Jedno jest pewne – u nas nie będziesz się nudził. A połączenie andrzejek z odpoczynkiem i zwiedzaniem to kuszące i bardzo ciekawe rozwiązanie. Zapraszamy serdecznie – przyjedź do nas i ciesz się pięknymi widokami i przytulnymi miejscami noclegowymi. Leniuchuj, imprezuj bądź odpoczywaj, jak tylko Ci się zamarzy. A potem będziesz mógł wrócić do codzienności z nową energią, z nowymi siłami i cieszyć się każdym dniem. A wiosną – znowu wrócić do Lipowej Doliny i zobaczyć Kazimierz Dolny!

W razie pytań czy wątpliwości – zapraszamy do konaku z nami. Można dzwonić, można e-mailować, chętnie zapoznany Cię bliżej z naszą ofertą. I serdecznie zapraszamy – bo andrzejki Kazimierz Dolny to doskonała okazja, żeby nas odwiedzić. Takich andrzejek nie zapomnisz i z pewnością będziesz miał ochotę na więcej. Nie musisz czekać do przyszłego roku, możesz przyjechać też na Boże Narodzenie, ferie, Wielkanoc, wakacje lub na któryś z długich weekendów. Zapraszamy!